Ecopoxy – Najczęściej zadawane pytania (FAQ):

Ecopoxy FlowCast

Moja żywica epoksydowa zastyga zbyt długo. Co mogę zrobić, aby przyspieszyć ten proces?

Najlepszym sposobem na przyspieszenie zastygania jest poddanie powierzchni, na której znajduje się produkt, działaniu temperatury. Każde dodatkowe 8°C skraca czas schnięcia
o połowę. Należy jednak uważać, gdyż żywica, która zostanie podgrzana zbyt mocno, może wyschnąć o wiele za szybko, a co za tym idzie mogą pojawić się pęknięcia lub pęcherze.

Mogło zdarzyć się, że została zmieszana zbyt duża ilość utwardzacza lub innego produktu. Jeśli wleje się rozpuszczalnik do plastiku w ilości większej niż na ćwierć cala grubości, wtedy nie wytworzy się wystarczająca ilość ciepła, aby wystąpiło prawidłowe zastyganie. Podgrzanie produktu lub podniesienie temperatury w pomieszczeniu pomoże w procesie zastygania.

Utwardzacz jest ciemniejszy lub zmienił kolor na żółtawy

Utwardzacze mają to do siebie, że będąc poddanymi na działanie promieni słonecznych, powietrza lub wilgoci po pewnym czasie zmieniają barwę na żółtawą. Nie wpływa to jednak na proces zastygania, czy jakość produktu, a jedynie na jego wygląd.

Żywica stwardniała i/lub zmieniła kolor na biały

Biała lub skrystalizowana forma może powstać gdy żywica zostaje pozostawiona do zastygnięcia przez dłuższy okres czasu niż powinna, lub gdy zamarza. Aby usunąć skrystalizowany kawałek należy podgrzać żywicę do ok 49°C przez godzinę lub dwie. To powinno sprawić, że żywica powróci do przejrzystej, jednolitej formy.

Mam problem z pęcherzykami powietrza. Co mogę zrobić, aby nie pojawiały się one przy nalewaniu ?

FlowCast nie wymaga dodatkowej uwagi, aby uzyskać efekt wolny od pęcherzyków powietrznych, gdyż zostają one uwolnione samoistnie. Wiąże się to z niskim współczynnikiem lepkości oraz długim okresem zastygania płynnego plastiku. Podczas odlewania żywicy na powierzchnię może dostać się do niej powietrze i podczas trzydniowego procesu schnięcia powstałe w ten sposób pęcherzyki powietrza mogą zostać uwięzione, przez co nie otrzymamy kryształowej przejrzystości. Dlatego w tym przypadku zaleca się użycie powłoki uszczelniającej.
Żywica UV jest znacznie gęstsza i szybciej zastygającą żywicą epoksydową, która wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na powstawanie pęcherzyków powietrza. Należy użyć w tym przypadku palnika lub opalarki, aby usunąć pęcherzyki powstałe przy powierzchni. Podczas łączenia poszczególnych składników powinno się to robić wolno, aby maksymalnie wyeliminować zamknięcie się powietrza w danej partii produktu. Ponadto używanie mieszalnika do żywic doskonale nadaje się do wszystkich naszych produktów.

Moja partia żywicy nie zastyga po zalecanym przez producenta czasie. Co mogę zrobić?

Możliwe przyczyny:
– Zbyt niska temperatura. Żywica epoksydowa potrzebuje więcej czasu do zastygnięcia jeśli temperatura w pomieszczeniu jest niższa niż przedział temperatur rekomendowany przez producenta. Poddanie powierzchni działaniu wyższej temperatury wspomoże proces zastygania.
– Mieszanie składników w nieodpowiednich proporcjach. Mogło się zdarzyć, że zostało zmieszane za dużo lub zbyt mało utwardzacza, co bezpośrednio skutkuje zmianą zastygania danej partii.
– Niedostateczne zmieszanie składników. Możliwe, że proces mieszania składników nie był odpowiednio długi, zarówno dla żywicy jak i utwardzacza, aby uzyskać odpowiednie zastyganie produktu. Należy zawsze dokładnie łączyć składniki przez minimum 3 minuty.
– Nieodpowiednia żywica lub utwardzacz. Używając żywicy UV Poxy lub utwardzacza
z FlowCast lub samego utwardzacza może spowodować obniżone zastyganie lub inne niepożądane reakcje materiału.

Jak dużą temperaturę wytrzyma żywica epoksydowa zastosowana na blacie podobnej powierzchni nią pokrytej?

Nasze produkty, podobnie jak produkty innych producentów, są oceniane na odporność na wysokie temperatury. Żadne z żywic epoksydowych nie są ani żaroodporne ani ognioodporne, więc pozostawienie gorącej patelni lub innego gorącego przedmiotu na takiej powierzchni spowoduje pozostawienie na niej widocznego śladu.

Co mogę zrobić, aby zapewnić dokładne krycie FlowCast'em?

Wskazany jest zakup w stosunku 2:1, aby otrzymać twardsze wykończenie. Przed rozpoczęciem pracy, należy zabezpieczyć krawędzie powierzchni, które zostaną pokryte cienką warstwą żywicy epoksydowej. Należy również dokładnie sprawdzić czy forma nie przecieka jako, że FlowCast jest bardzo rzadki, przez co wycieka z każdej nieszczelności. Zalecane jest dokładne mieszanie składników przez kilkanaście minut i pozostawienie produktu na 10 do 15 minut, by pozwolić pęcherzykom powietrza się ulotnić. Podczas nakładania należy zwrócić uwagę na wycieki, a także na zawirowania metalicznych barwników (jeśli są użyte) co parę godzin, do 12 godzin od nałożenia.

Czy EcoPoxy cechuje krystaliczna przejrzystość?

Nasze produkty wykończeniowe do drewna takie jak UVPoxy czy FlowCast są krystalicznie przejrzyste po zastygnięciu. Dodatkowy kolor można nadać przez zastosowanie płynnych bądź metalicznych barwników.

Jakie proporcje powinienem zastosować dla Exopoxy FlowCast?

W celu otrzymania twardego wykończenia, wylewając FlowCast na grubość ¼”-2” (6,35-50,8 mm), w temperaturze pokojowej, proponujemy zastosować proporcje 2:1.
W przypadku wylewania warstwy grubszej niż 2” (50,8mm), lub w celu tworzenia odlewów i hermetyzacji przedmiotów, proponujemy proporcje 1:1, która wysycha do wykończenia pół-elastycznego.

Jakie produkty wykończeniowe łączą się z waszymi żywicami?

Produkty EcoPoxy nie wymagają zastosowania środków wykańczających, ponieważ zastygają do wysokiego połysku. Aby jednak otrzymać matowe wykończenie, warto użyć papieru ściernego o ziarnistości 3000. Większość produktów wykończeniowych na bazie oleju łączy się z żywicą lub przynajmniej tworzy powłokę, którą można usunąć po skończonym szlifowaniu. Optymalna ziarnistość papieru ściernego to 320 lub wyższa, znajdzie ona bowiem zastosowanie dla większości wykończeń. Środki wykończeniowe, które cieszą się dużą popularnością wśród naszych klientów to: Osmo, Rubio oraz Odie’s – oleje i woski.

Czy produkty EcoPoxy są w 100% oparte na naturalnych składnikach?

Niestety jeszcze nie, ale wytrwale dążymy do tego, aby tak było. Jednakże posiadamy produkty, które w ponad 70% są oparte na naturalnych składnikach.

Jakiego materiału mam użyć do stworzenia formy lub powierzchni, do której żywica nie będzie przywierać?

Nasze żywice nie przywierają do specjalnych form, które zostały zaprojektowane do pracy nimi. Jeśli chodzi o rodzaje powierzchni, to nieprzylepna strona taśmy klejącej, papieru woskowanego oraz podobne gładkie płaszczyzny doskonale nadają się do stworzenia nieprzywierającej powierzchni. Produkty Smooth-On doskonale nadają się do tworzenia form.

Czy mogę użyć barwników innych firm niż barwników EcoPoxy?

Dla uzyskania najlepszego rezultatu zaleca się użycie barwników EcoPoxy z żywicami EcoPoxy. Na rynku występują również inne barwniki, które są zgodne z naszymi produktami, jednakże są mniej skoncentrowane. Warto jednak odrobinę poeksperymentować i wybrać to co najlepiej Państwu odpowiada.

Czy produkty EcoPoxy rozpuszczają lub uszkadzają piankę styropianową?

Nie, jeśli warstwa ma mniej niż ¼” (6,35mm) grubości. Nasze produkty nie posiadają rozpuszczalników i są zaprojektowane do pokrycia płaszczyzn produktów podatnych na rozpuszczalniki tak, aby ich nie rozpuściły ani nie zmiękczyły. Należy pamiętać, że takie połączenie jest trwałe.

Czy istnieje moment w zastyganiu, który można przeoczyć, gdy temperatura w pomieszczeniu jest zbyt niska?

Nie istnieje takie okno czasowe w procesie zastygania. Nawet w przypadku, gdy Państwa projekt znajduje się w zimnym pomieszczeniu przez kilka tygodni i całkowicie nie zastygł, wystarczy przenieść go do cieplejszego pomieszczenia, bądź zwiększyć temperaturę, aby proces zastygania mógł się zakończyć.

Jak długi jest termin przechowywania Waszych produktów?

Jeśli niezawierające rozpuszczalników produkty EcoPoxy są przechowywane są w suchej i chłodnej przestrzeni w zamkniętych pojemnikach, okres trwałości jest niemalże nieskończony. Jednakże, jeśli produkt ma powyżej jednego roku, należy przeprowadzić test czy nadal zachowuje się jak powinien.

Jaka jest różnica pomiędzy UVPoxy a FlowCast?

UVPoxy została stworzona do zastosowania na cienkie powłoki oraz do wypełniania małych szczelin. Powinno się ją stosować na nie większej grubości niż ¼ cala. Również zastyga o wiele szybciej w pojemniku (10-15 minut). Natomiast FlowCast jest żywicą epoksydową stworzoną do krycia i odlewów. Jej czas zastygania to 3 dni i może być odlewana na każdą grubość. FlowCast daje pół-elastyczne wykończenie, które staje się podobne do plastiku, gdy zastygnie, w przeciwieństwie do UVPoxy, która po zastygnięciu staję się twarda i odporna na zarysowania.

Ecopoxy GloPoxy

Moja partia żywicy nie zastyga po zalecanym przez producenta czasie. Co mogę zrobić?

Możliwe przyczyny:
– Zbyt niska temperatura. Żywica epoksydowa potrzebuje więcej czasu do zastygnięcia jeśli temperatura w pomieszczeniu jest niższa niż przedział temperatur rekomendowany przez producenta. Poddanie powierzchni działaniu wyższej temperatury wspomoże proces zastygania.
– Mieszanie składników w nieodpowiednich proporcjach. Mogło się zdarzyć, że zostało zmieszane za dużo lub zbyt mało utwardzacza, co bezpośrednio skutkuje zmianą zastygania danej partii.
– Niedostateczne zmieszanie składników. Możliwe, że proces mieszania składników nie był odpowiednio długi, zarówno dla żywicy jak i utwardzacza, aby uzyskać odpowiednie zastyganie produktu. Należy zawsze dokładnie łączyć składniki przez minimum 3 minuty.
– Nieodpowiednia żywica lub utwardzacz. Używając żywicy UV Poxy lub utwardzacza
z Liquid Plastic lub samego utwardzacza może spowodować obniżone zastyganie lub inne niepożądane reakcje materiału.

Jak dużą temperaturę wytrzyma żywica epoksydowa zastosowana na blacie podobnej powierzchni nią pokrytej?

Nasze produkty, podobnie jak produkty innych producentów, są oceniane na odporność na wysokie temperatury. Żadne z żywic epoksydowych nie są ani żaroodporne ani ognioodporne, więc pozostawienie gorącej patelni lub innego gorącego przedmiotu na takiej powierzchni spowoduje pozostawienie na niej widocznego śladu.

Jakie produkty wykończeniowe łączą się z waszymi żywicami?

Produkty EcoPoxy nie wymagają zastosowania środków wykańczających, ponieważ zastygają do wysokiego połysku. Aby jednak otrzymać matowe wykończenie, warto użyć papieru ściernego o ziarnistości 3000. Większość produktów wykończeniowych na bazie oleju łączy się z żywicą lub przynajmniej tworzy powłokę, którą można usunąć po skończonym szlifowaniu. Optymalna ziarnistość papieru ściernego to 320 lub wyższa, znajdzie ona bowiem zastosowanie dla większości wykończeń. Środki wykończeniowe, które cieszą się dużą popularnością wśród naszych klientów to: Osmo, Rubio oraz Odie’s – oleje i woski.

Czy produkty EcoPoxy są w 100% oparte na naturalnych składnikach?

Niestety jeszcze nie, ale wytrwale dążymy do tego, aby tak było. Jednakże posiadamy produkty, które w ponad 70% są oparte na naturalnych składnikach.

Czy mogę użyć barwników innych firm niż barwników EcoPoxy?

Dla uzyskania najlepszego rezultatu zaleca się użycie barwników EcoPoxy z żywicami EcoPoxy. Na rynku występują również inne barwniki, które są zgodne z naszymi produktami, jednakże są mniej skoncentrowane. Warto jednak odrobinę poeksperymentować i wybrać to co najlepiej Państwu odpowiada.

Jak długi jest termin przechowywania Waszych produktów?

Jeśli niezawierające rozpuszczalników produkty EcoPoxy są przechowywane są w suchej i chłodnej przestrzeni w zamkniętych pojemnikach, okres trwałości jest niemalże nieskończony. Jednakże, jeśli produkt ma powyżej jednego roku, należy przeprowadzić test czy nadal zachowuje się jak powinien.

Część A mojego zestawu GloPoxy stwardniała lub jest zbyt gęsta do mieszania?

W związku z dodatkami zastosowanymi w zestawie GloPoxy, które mają na celu uniemożliwienie składnikom świecącym na związanie, żywica może stać się gęsta lub wręcz twarda. Aby ją rozrzedzić, należy ją podgrzać i ponownie zamieszać, co powinno spowodować powrót do jej pierwotnego stanu.

Ecopoxy UVPOXY

Moja żywica epoksydowa (UVPoxy) zastyga zbyt długo. Co mogę zrobić, aby przyspieszyć ten proces?

Najlepszym sposobem na przyspieszenie zastygania jest poddanie powierzchni, na której znajduje się produkt, działaniu temperatury. Każde dodatkowe 8°C skraca czas schnięcia
o połowę. Należy jednak uważać, gdyż żywica, która zostanie podgrzana zbyt mocno, może wyschnąć o wiele za szybko, a co za tym idzie mogą pojawić się pęknięcia lub pęcherze.

Utwardzacz jest ciemniejszy lub zmienił kolor na żółtawy

Utwardzacze mają to do siebie, że będąc poddanymi na działanie promieni słonecznych, powietrza lub wilgoci po pewnym czasie zmieniają barwę na żółtawą. Nie wpływa to jednak na proces zastygania, czy jakość produktu, a jedynie na jego wygląd.

Żywica stwardniała i/lub zmieniła kolor na biały

Biała lub skrystalizowana forma może powstać gdy żywica zostaje pozostawiona do zastygnięcia przez dłuższy okres czasu niż powinna, lub gdy zamarza. Aby usunąć skrystalizowany kawałek należy podgrzać żywicę do ok 49°C przez godzinę lub dwie. To powinno sprawić, że żywica powróci do przejrzystej, jednolitej formy.

Mam problem z pęcherzykami powietrza. Co mogę zrobić, aby nie pojawiały się one przy nalewaniu ?

Płynny plastik nie wymaga dodatkowej uwagi, aby uzyskać efekt wolny od pęcherzyków powietrznych, gdyż zostają one uwolnione samoistnie. Wiąże się to z niskim współczynnikiem lepkości oraz długim okresem zastygania płynnego plastiku. Podczas odlewania żywicy na powierzchnię może dostać się do niej powietrze i podczas trzydniowego procesu schnięcia powstałe w ten sposób pęcherzyki powietrza mogą zostać uwięzione, przez co nie otrzymamy kryształowej przejrzystości. Dlatego w tym przypadku zaleca się użycie powłoki uszczelniającej.
Żywica UV jest znacznie gęstsza i szybciej zastygającą żywicą epoksydową, która wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na powstawanie pęcherzyków powietrza. Należy użyć w tym przypadku palnika lub opalarki, aby usunąć pęcherzyki powstałe przy powierzchni. Podczas łączenia poszczególnych składników powinno się to robić wolno, aby maksymalnie wyeliminować zamknięcie się powietrza w danej partii produktu. Ponadto używanie mieszalnika do żywic doskonale nadaje się do wszystkich naszych produktów.

Moja partia żywicy nie zastyga po zalecanym przez producenta czasie. Co mogę zrobić?

Możliwe przyczyny:
– Zbyt niska temperatura. Żywica epoksydowa potrzebuje więcej czasu do zastygnięcia jeśli temperatura w pomieszczeniu jest niższa niż przedział temperatur rekomendowany przez producenta. Poddanie powierzchni działaniu wyższej temperatury wspomoże proces zastygania.
– Mieszanie składników w nieodpowiednich proporcjach. Mogło się zdarzyć, że zostało zmieszane za dużo lub zbyt mało utwardzacza, co bezpośrednio skutkuje zmianą zastygania danej partii.
– Niedostateczne zmieszanie składników. Możliwe, że proces mieszania składników nie był odpowiednio długi, zarówno dla żywicy jak i utwardzacza, aby uzyskać odpowiednie zastyganie produktu. Należy zawsze dokładnie łączyć składniki przez minimum 3 minuty.
– Nieodpowiednia żywica lub utwardzacz. Używając żywicy UV Poxy lub utwardzacza
z Liquid Plastic lub samego utwardzacza może spowodować obniżone zastyganie lub inne niepożądane reakcje materiału.

Jak dużą temperaturę wytrzyma żywica epoksydowa zastosowana na blacie podobnej powierzchni nią pokrytej?

Nasze produkty, podobnie jak produkty innych producentów, są oceniane na odporność na wysokie temperatury. Żadne z żywic epoksydowych nie są ani żaroodporne ani ognioodporne, więc pozostawienie gorącej patelni lub innego gorącego przedmiotu na takiej powierzchni spowoduje pozostawienie na niej widocznego śladu.

Jak dużo UVPoxy potrzeba, aby pokryć blat mojego stołu?

Aby uzyskać powłokę uszczelniającą, z 4 litrowego zestawu można otrzymać ok 9m2. Natomiast, w celu uzyskania powłoki płynnej, z 4 litrowego zestawu otrzymamy 4,5m2. Poprzez podgrzanie żywicy możliwe jest uzyskanie lepszych efektów krycia niż podane powyżej.

Co mogę zrobić, aby zapewnić gładkie lustrzane wykończenie stosując UVPoxy?

Poniżej znajdują się pomocne wskazówki, które pomogą w uzyskaniu tego efektu:
– W przypadku zastosowania UV Poxy do drewnianej powierzchni, rekomenduje się użycie powłoki uszczelniającej, jeśli drewno jest porowate.
– Wskazane jest delikatne podgrzanie żywicy, w celu poprawy płynności, pozbycia się nadmiernej ilości powietrza oraz ułatwienie mieszania składników.
– Po równomiernym nałożeniu UVPoxy, zaleca się użycie palnika lub opalarki, w celu wyciągnięcia wszystkich pęcherzyków powietrza w ciągu pierwszej godziny od rozprowadzenia.
– Należy pracować w środowisku wolnym od pyłu, lub po zakończeniu pracy przysłonić daną powierzchnię brezentem, aby nie dostały się do niej żadne zanieczyszczenia.

Czy Eco Poxy cechuje krystaliczna przejrzystość?

Nasze produkty wykończeniowe do drewna takie jak UVPoxy czy Liquid Plastic są krystalicznie przejrzyste po zastygnięciu. Dodatkowy kolor można nadać przez zastosowanie płynnych bądź metalicznych barwników.

Jakie produkty wykończeniowe łączą się z waszymi żywicami?

Produkty EcoPoxy nie wymagają zastosowania środków wykańczających, ponieważ zastygają do wysokiego połysku. Aby jednak otrzymać matowe wykończenie, warto użyć papieru ściernego o ziarnistości 3000. Większość produktów wykończeniowych na bazie oleju łączy się z żywicą lub przynajmniej tworzy powłokę, którą można usunąć po skończonym szlifowaniu. Optymalna ziarnistość papieru ściernego to 320 lub wyższa, znajdzie ona bowiem zastosowanie dla większości wykończeń. Środki wykończeniowe, które cieszą się dużą popularnością wśród naszych klientów to: Osmo, Rubio oraz Odie’s – oleje i woski.

Czy produkty EcoPoxy są w 100% oparte na naturalnych składnikach?

Niestety jeszcze nie, ale wytrwale dążymy do tego, aby tak było. Jednakże posiadamy produkty, które w ponad 70% są oparte na naturalnych składnikach.

Jakiego materiału mam użyć do stworzenia formy lub powierzchni, do której żywica nie będzie przywierać?

Nasze żywice nie przywierają do specjalnych form, które zostały zaprojektowane do pracy nimi. Jeśli chodzi o rodzaje powierzchni, to nieprzylepna strona taśmy klejącej, papieru woskowanego oraz podobne gładkie płaszczyzny doskonale nadają się do stworzenia nieprzywierającej powierzchni. Produkty Smooth-On doskonale nadają się do tworzenia form.

Czy mogę użyć barwników innych firm niż barwników EcoPoxy?

Dla uzyskania najlepszego rezultatu zaleca się użycie barwników EcoPoxy z żywicami EcoPoxy. Na rynku występują również inne barwniki, które są zgodne z naszymi produktami, jednakże są mniej skoncentrowane. Warto jednak odrobinę poeksperymentować i wybrać to co najlepiej Państwu odpowiada.

Jak długi jest termin przechowywania Waszych produktów?

Jeśli niezawierające rozpuszczalników produkty EcoPoxy są przechowywane są w suchej i chłodnej przestrzeni w zamkniętych pojemnikach, okres trwałości jest niemalże nieskończony. Jednakże, jeśli produkt ma powyżej jednego roku, należy przeprowadzić test czy nadal zachowuje się jak powinien.

Jaka jest różnica pomiędzy UVPoxy a FlowCast?

UVPoxy została stworzona do zastosowania na cienkie powłoki oraz do wypełniania małych szczelin. Powinno się ją stosować na nie większej grubości niż ¼ cala. Również zastyga o wiele szybciej w pojemniku (10-15 minut). Natomiast FlowCast jest żywicą epoksydową stworzoną do krycia i odlewów. Jej czas zastygania to 3 dni i może być odlewana na każdą grubość. FlowCast daje pół-elastyczne wykończenie, które staje się podobne do plastiku, gdy zastygnie, w przeciwieństwie do UVPoxy, która po zastygnięciu staję się twarda i odporna na zarysowania.

× Jak mogę pomóc?